Bij Spraakmakers Radio 1 over Verantwoordingsdag
Spraakmakers Radio 1, woensdag 21 mei 2025
Het is de derde woensdag van mei, oftewel Verantwoordingsdag. ‘Zinnig, zuinig, en zorgvuldig’ is de blik waarmee de Tweede Kamer vandaag naar de uitgaven van het afgelopen jaar kijkt. Is de overheid wel goed met ons belastinggeld omgegaan en is het uitgegeven aan de juiste dingen? “In onze complexe samenleving is het niet voldoende om alleen maar vinkjes te zetten. De politiek moet ook visie tonen”, zegt Hella Hueck, hoofdredacteur van EW Magazine, bij Spraakmakers.
Op de jaarlijkse Verantwoordingsdag presenteert de Algemene Rekenkamer haar oordeel over de overheidsuitgaven van het afgelopen jaar. De belangrijkste conclusie dit jaar is opvallend: hoewel vrijwel alle uitgaven volgens de regels zijn verlopen, zijn veel plannen toch niet uitgevoerd. “Er is voor 17 miljard euro aan begrotingsgeld niet uitgegeven, terwijl het er wel lag”, legt econoom en publicist Wimar Bolhuis uit. “Dat geld was bedoeld voor onder andere Defensie en infrastructuur. Het laat zien dat we als overheid moeite hebben met uitvoering.”
Ernstige misstanden
Hoewel 99 procent van de overheidsuitgaven rechtmatig is besteed, waarschuwt de Algemene Rekenkamer op deze Verantwoordingsdag voor het groeiende probleem dat geld op de plank blijkt te blijven liggen en beleidsdoelen niet worden gehaald.